ikona ikona
Brak zainstalowanej wtyczki FLASH.
Aby pobrać najnowszą wersję Adobe Flash Player kliknij link: Pobierz wtyczkę
Tu jesteś: ikona Sołectwo

Nasza miejscowość


Bluszczów znajduje się w województwie śląskim, powiat wodzisławski - jest niewielką miejscowością położoną na skraju doliny odrzańskiej, w zachodniej części gminy Gorzyce. Pierwsze wzmianki na temat Bluszczowa pochodzą z 1239 roku. Nasza malownicza miejscowość Bluszczów została laureatem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego w roku 2010" zajmując I miejsce.

Znajdują się tu: szkoła podstawowa, ochotnicza straż pożarna oraz kilka pawilonów handlowych. Wieś słynie z uroczych ogrodów kwiatowych stanowiących dumę bluszczowskich gospodyń. Chlubę wioski stanowią: odnowiona figura świętego Jana Nepomucena oraz dwie kaplice: bluszczowska - z figurą Matki Boskiej i kamieńska - z figurą świętego Antoniego. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich jest jedyną w gminie przystosowaną do prowadzenia zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi.

Nowoczesna sala gimnastyczna będąca częścią szkoły wykorzystywana jest także w czasie Turnieju Miast i Gmin i innych rozgrywek. Na zboczu wzgórza nazywanego Kamieniec położony jest park Olszynka z olszą czarną i rozległym stanowiskiem zawilców, w centrum parku znajduje się obelisk ku czci Powstańców Śląskich. Naszą miejscowość zamieszkuje 965 mieszkańców, wybudowanych jest 245 budynków, a całkowita powierzchnia Bluszczowa to 530ha.


BLUSZCZÓW
Sołectwo
Oświata
OSP
KGW
Najpiękniejsza Wieś
Firmy
Archiwum
Copyright © 2006 - 2018 All Rights Reserved
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych