ikona ikona
Brak zainstalowanej wtyczki FLASH.
Aby pobrać najnowszą wersję Adobe Flash Player kliknij link: Pobierz wtyczkę

Warto zobaczyć


  

Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego 2010


ORGANIZATOR - Zarząd Województwa Śląskiego

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach:
1. Najpiękniejsza wieś
2. Najpiękniejsza zagroda wiejska
3. Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi
4. Najlepsza strona internetowa sołectwa.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie udziału przez gminę. O wyborze najlepszych rozwiązań zadecyduje komisja, która wizytuje gminy i gospodarstwa.Prezentujemy opinie mediów i prasy po wygranym konkursie:

Dziennik Zachodni
Bluszczów najpiękniejszą wsią woj. śląskiegow
Najpiękniejszą wsią województwa śląskiego został Bluszczów w gminie Gorzyce. Ta malownicza wieś w powiecie wodzisławskim zwyciężyła w konkursie Urzędu Marszałkowskiego. Sołtys wsi, Irena Pielka, bluszczowianka od urodzenia, zapewnia, że wybór był trafny. - Mieszkają tu wspaniali, gościnni ludzie. To nie tylko najpiękniejsza wieś na Śląsku, ale i na świecie. Kto się chce przekonać, niech do nas przyjedzie - zaprasza.

Gmina Gorzyce
Bluszczów został najpiękniejszą wsią województwa!
W konkursie "Piękna wieś woj. śląskiego" ogłoszonym po raz 7 przez marszałka województwa śląskiego, nasza gmina odniosła po raz kolejny sukces.
Zgodnie z obowiązującym regulaminem, w dniu 23 lipca 2010r. naszą gminę odwiedziła komisja konkursowa w składzie: Bronisław Karasek i Marek Migas – radni sejmiku, Adam Radosz – dyr. Regionalnego Centrum Kultury w Katowicach, Anna Bernyś i Maria Niewęgłowska (Wydział Terenów Wiejskich) oraz Joanna Pipała – Trzeciak (Wydział Planowania Strategicznego i Przestrzennego).
Wspólnie z przedstawicielami gminy, komisja udała się w teren, aby zapoznać się z zagrodą, przedsięwzięciem oraz z sołectwem Bluszczów. Oprócz docenienia walorów Bluszczowa, doceniono także stronę internetową Czyżowic, która w swojej kategorii zdobyła III miejsce. Wyróżniono także zagrodę państwa Agnieszki i Wiesława Adamczyk z Gorzyc. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy odniesionego sukcesu. Wręczenie nagród nastąpi w listopadzie 2010 Sołtysów Katowicach na Forum Sołtysów Woj. Śląskiego.

TV Silesia
Poznajcie najpiękniejszą wieś w województwie śląskim
By urzec komisję trzeba było stanąć na głowie. Utopiec w szuwarach, trębacz grający Ave Maria przed kaplicą i gibkie koło gospodyń wiejskich wyśpiewujące lokalne przyśpiewki. No i stało się. Miano najpiękniejszej wsi w województwie otrzymał Bluszczów koło Wodzisławia.
Piękna tradycja z nutą nowoczesności. W Bluszczowie jest wszystko co być powinno i nic tak po prostu. - Idziemy po chleb do Kowola. Jest straż, szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym - mówi Irena Pielka, sołtys. I jak to w oddziale najważniejsza jest dyscyplina. Wszyscy mieszkańcy trzymają tu równy - wysoki poziom. Niewielkie problemy z ortografią na stronie internetowej rekompensuje wielkie serce do małej, ale własnej ojczyzny. - Tu jest naprawdę fajna wioska. Jak to śpiewają - Bluszczów to piękna wieś - zachwala Ryszard Szymiczek, mieszkaniec Bluszczowa.
I z równą radością aż cisną się na usta słowa - wsi spokojna wsi wesoła. Tyle że ostatnio tak spokojnie tu nie było. Wysiłek, pot i nerwy. Walka o miano tej najpiękniejszej była w tym roku wyjątkowo zaciekła. - Stawka była wyśrubowana przez Olzę - też wioskę z naszej gminy - Gorzyce. Także było ciężko, ale ludzie się zmobilizowali - podkreśla Damian Klimanek, radny gminy Gorzyce. I wygrali koronę wiejskiej miss tej części Europy. - Ja to mówię w cudzysłowie, bo dla mnie nie ma najpiękniejszej wsi w województwie śląskim. Ale wiadomo, to jest tak jak konkurs na najpiękniejszą Polkę. To są też subiektywne odczucia osób, które oceniają - wyjaśnia Marek Migas, członek komisji. Ale nikt z komisji nie wątpił, że to nie jest po prostu czysta wiocha. Z czystą więc przyjemnością i pięknym tytułem mieszkańcy Bluszczowa już myślą o przyszłości. - Bluszczów to wioska raj. Może pod takim tytułem właśnie taką pieśń wyśpiewamy - podsumowała Joanna Smyczek, zespół "Bluszcz" w Bluszczowie.


BLUSZCZÓW
Sołectwo
Oświata
OSP
KGW
Najpiękniejsza Wieś
Firmy
Archiwum
Copyright © 2006 - 2018 All Rights Reserved
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych